Balustrady o profilu okrągłym fi 42,4 fi 48,3.
Balustrady o przekroju/ profilu okrągłym są najpopularniejszymi balustradami systemowymi do konstrukcji których używa się stali nierdzewnej , drewna oraz szkła. Pierwowzorem jest balustrada o przekroju fi 42,4 wykonana w całości ze stali nierdzewnej.
Jako producent, dystrybutor, wykonawca w swojej ofercie wyróżniamy następujące odmiany:
1. Fi 42,4 w całości ze stali nierzewnej – podstawowa ale bardzo stabilna i solidna balustrada która z powodzeniem króluje na rynku balustrad nierdzewnych
2. Fi 42,4 z pochwytem z drewna na słupkach ze stali nierdzewnej – bardziej domowa odmiana z ciepłym drewnianym pochwytem o mniej biurowym charakterze.
3. Fi 42,4 z pochwytem z drewna na słupkach z drewnianą wkładką – efektownie wyglądająca elegancka balustrada o znacznie mniejszej stabilności niż w wersji z nierdzewnymi słupkami. Jej głównym atutem jest wygląd. Nie jest niebezpieczna ale posiada charakterystyczne ugięcie co sprawia że balustrada ma mniejszą stabilność i nie zapewnia idealnej sztywności konstrukcji. Jest to tzw wersja wersja budżetowa.
4. Fi 48,3 z pochwytem z drewna na słupkach z drewnianą wkładką – solidniejszy i stabilniejszy odpowiednik balustrady fi 42,4 z drewnem. O dobrej stabilności decydują grubsze w stosunku do fi42,4 słupki jak i grubsza poręcz. Słupki fi 48,3 z powodzeniem można zestawiać również z cieńsza poręczą fi 42,4mm.
5. Fi 48,3 na słupkach ze stali nierdzewnej – słupki ze stali nierdzewnej o przekroju fi 48,3 nadają konstrukcji idealnej sztywności niespotykanej w wyżej opisanych przypadkach. Jest to wersja którą z powodzeniem można stosować również w wysokości 110cm i użyteczności publicznej z 7 a nawet 8 wypełnieniami.
Jakie wypełnienia stosujemy w balustradach i czym się ona różnią?
Większość wyżej wymienionych odmian wykonujemy z uchwytami bocznymi do rurki/pręta fi 12mm oraz rurki/pręta fi 16mm. W zależności od średnicy i grubości ścianki wypełnienia można robić mniejsze lub większe odległości między słupkami.
Dla najpopularniejszej rurki fi 12mm ze ścianką 1mm dla zachowania optymalnej sztywności wypełnienia zalecana maxymalna odległość między słupkami nie powinna przekraczać 80cm w przypadku montażu rurek między słupkami.
Stosując wypełnienia z grubszą ścianką 1,5mm możemy zwiększyć rozstaw słupków do ok 100cm.
Dużo większą solidność zapewnia pełny pręt o średnicy fi 12mm ale jest bardzo kosztowny i ciężko osiągalny w handlu w strukturze szlifowanej oraz polerowanej jak również ograniczony długościowo.
Dla zwolenników cięższego wizualnie designu oferujemy wypełnienia o średnicy fi 16mm.
Wypełnienie fi 16 ze ścianką o grubości 1,5mm dodatkowo może wzmocnić konstrukcję balustrady i przy zastosowaniu odpowiednio sztywnych słupków (np. nierdzewnych o przekroju fi 42,4 lub 48,3mm) z powodzeniem możemy zwiększyć rozstaw słupków do 125 a nawet 150 cm.
Jaką wysokość i ile wypełnień powinna mieć balustrada?
W budownictwie jednorodzinnym polskie prawo budowlane nie
określa minimlanej ani maxymalnej ilości oraz gęstości wypełnienia balustrad. Jedynym
uwarunkowaniem jest minimalna wysokość 90cm.
Nasze balustrady do zastosowań w domach jednorodzinnych standardowo mają w zależności od modelu wysokość w przedziale 101-103cm i posiadają od 3 do 5 sztuk wypełnień.
Nasze zalecenia:
W przypadku użyteczności publicznej(szkoły,przedszkola,centra handlowe, urzędy) i budownictwa wielorodzinnego prawo budowlane aby maxymalna przerwa w wypełnieniu balustrad nie była większa niż 120mm a minimlana wysokość balustrady nie była mniejsza niż 110cm.