W procesie pomiaru schodów pod kątem zamówienia niektórych modeli balustrad zachodzi konieczność określenia kata ich nachylenia.
W niektórych naszych balustradach wymagamy podania kąta nachylenia schodów względem podłogi. Na poniżej załączonym szkicu jest on oznaczony symbolem "β". Obliczenia dotyczą prostych odcinków schodów - nie zabiegowych.
W naszym kraju schody najczęściej nachylone są względem podłogi w zakresie 30-40 stopni.
Jeśli podczas pomiaru lub obliczenia wychodzi nam kąt dużo większy i waha się w przedziale 50-60 stopni możliwe że mierzymy lub liczymy kąt dopełniający - oznaczony na poniższym szkicu symbolem"α".
Jeśli odczytamy kąt dopełniający, możemy przeliczyć kąty używając równania:
α + β = 90o ; β = 90o - α
Sugerowane metody określenia kąta nachylenia schodów:
1. Pomiar fizyczny za pomocą kątomierza z podziałką tradycyjną lub cyfrowego.
W przypadku pomiaru kątomierzem ważne jest dokładne ustawienie ramion kątomierza. Im kątomierz ma dłuższe ramiona , tym precyzyjniej jesteśmy go w stanie ustawić, co przekłada się na dokładniejszy pomiar.
2. Obliczenie metodą trójkąta prostokątnego - twierdzenia pitagorasa.
Obliczeń możemy dokonać znając wysokość i głębokość pojedynczego stopnia lub łączną wysokość i głębokość kilku kolejnych stopni.W obliczaniu ważne jest abyśmy zmierzyli prawidłowe wymiary :
- Wysokości schodów mierzone od płaszczyzny jednego stopnia do płaszczyzny następnego,
- Głębokości schodów mierzone bez dodatkowych wypustów - np. nosków.
W przypadku schodów dywanowych, obłożonych płytkami gresowymi do kantu, betonowych, w których nie ma nosków pomiar jest bardzo intuicyjny.
2.1. Obliczenie na podstawie pojedynczego stopnia. Ma sens jeśli kolejne stopnie ciągu schodowego są powtarzalne. Wymiary zdejmujemy z natury jak na szkicu poniżej:
2.2. Obliczenie na podstawie kilku kolejnych stopni. Jest obliczeniem bezpiecznym, dokładnym i śmiało możemy stosować jeśli nasze schody nie są zrobione powtarzalnie i występują rozbieżności w wymiarach kolejnych stopni. Przy użyciu takiego pomiaru uzyskamy kąt średni ciągu schodowego. Wymiary zdejmujemy z natury jak
na szkicu poniżej: (na szkicu zaznaczono 3 ale możemy mierzyć dowolna ilość kolejnych stopni)
Odczytane wymiary a i b stanowią przyprostokątne trójkąta prostokątnego.
Obliczeń kątów możemy dokonać on-line za pomocą kalkulatora trójkąta prostokątnego (grafika poniżej, link pod grafiką), wpisujemy w rubryki a i b odczytane wymiary i klikamy "Oblicz". W rubryce β powinna nam się pojawić szukana wartość kąta nachylenia a w rubryce α wartość kąta dopełniającego.
Link do kalkulatora:
Przykładowe obliczenia dla bardzo popularnych wymiarów stopnia o wysokości 180mm i głębokości 250mm. Otrzymujemy 35,75o - możemy uznać że kąt nachylenia wynosi 36o.
Życzymy owocnego liczenia.
Zespół Alleschody.