System X25 jest bardzo prosty w konstrukcji i jednocześnie cechuje się wysoką stabilnością.
Konstrukcja składa się z 3 podstawowych elementów oraz systemu kotwiącego:
1. Tralka,
2. Poręcz z wkładką wypełniającą,
3. Rozetka maskująca/ Stopka pozycjonująca
4. Kotwa stalowa
5. Zaprawa do kotwienia chemicznego
Osadzenie poręczy polega na nałożeniu profilu poręczowego U na rząd dociętych na właściwą wysokość i pod właściwym kątem tralek, a następnie uzupełnienie kanału pozostałego w profilu poręczowym dopasowanymi długością oraz kątem kawałkami wkładki wypełniającej poręcz. Wkładkę należy wkleić za pomocą kleju montażowego - np. Tytan Classic FIX nakładając klej na wszystkie 5 wklejanych krawędzi wkładki lub wszystkie 5 ścianek wypełnianego kanału.
Rys. 1 Przekrój prezentujący sposób osadzenia poręczy na tralkach balustrady poziomej.
Rys. 2 Przekrój prezentujący sposób osadzenia poręczy na tralkach balustrady skośnej - schodowej(tralki przycinane w górnej części pod katem.
W systemie występuje 2 rodzaje tralek:
1. TR1 x25 CH - Tralka z rozetką maskującą oraz kotwą stalową przeznaczoną do wklejania na chemię w podłoże betonowe. Rozetka maskująca jest elementem suwliwie dopasowanym do przekroju tralki - jej zadaniem jest przykrycie niedoskonałości wizualnych wynikających z kotwienia.
Stabilność uzyskuje się poprzez wklejenie kotwy wkręconej w tralkę w podłoże betonowe. Rozetka maskująca nie ma wpływu na stabilność tralki.
Tralka zalecana wszędzie tam gdzie występuje betonowe podłoże i można wiercić w podłożu, również na podłożu , które nie jest idealnie poziome.
W podłożu betonowym musimy przygotować otwór o średnicy 18-20mm, w który przy użyciu zaprawi iniekcyjnej zakotwimy chemicznie kotwę stalowa o średnicy 16mm.
Rys. 3 Przekrój przez tralkę wraz z wkręconą kotwą stalową
Rys. 4 Przekrój prezentujący sposób kotwienia chemicznego w podłożu betonowym.
Rys. 4.1 Przekrój prezentujący sposób kotwienia chemicznego w podłożu betonowym przez drewniany stopień.
2. Tralka TR1 X25 GW - Tralka ze stopką ustalającą do nakręcania na zainstalowany w podłożu Gwint M10. Podczas instalacji stopka zostaje dociśnięta przez tralkę i pełni funkcję stabilizatora i pozycjonera - jej
drugą funkcją jest przykrycie niedoskonałości wizualnych wynikających z
kotwienia. Stabilność balustrady uzyskuje się poprzez mocne dokręcenie tralek do podłoża.
Tralka zalecana wszędzie tam gdzie nie możliwe jest wklejanie na chemię. Aby balustrada na tych tralkach była prosta wymagane jest równe i idealnie poziome podłoże lub konieczne żmudne prace pionujące każdą tralkę z osobna. Nie równe podłoże spowoduje że tralka nie będzie stała w pionie.
Najczęstszym zastosowaniem są schody drewniane bez betonowej konstrukcji, idealnie proste schody schody z kamienia, w których utrudnienie stanowi wiercenie o średnicach rzędu 18-20mm.
Rys. 5 Przekrój przez tralkę wraz z prętem gwintowanym (pręt nie jest w zestawie)
Rys. 6 Przekrój przez tralkę zamontowaną do stopnia drewnianego za pomocą zestawu ZM4 X25 (Mufa M10x25 + Szpilka M10x60).
Rys. 6.1 Porównanie zamocowań tralki TR1 X25 GW + ZM4 X25) oraz TR1 X25 CH
Zalecane rozstawienie tralek:
Balustrady poziome:
- maks. 120mm prześwitu pomiędzy tralkami/145 mm rozstaw w osi tralek dla obiektów użyteczności publicznej (dodatkowy wymóg min. 1100mm wysokości balustrady) - daje gwarancję wg najbardziej rygorystycznych norm krajowych,
- dla budownictwa jednorodzinnego nie istnieje pojęcie maksymalnego prześwitu w wypełnieniu balustrady, prześwit można dostosować do potrzeb inwestycji , zachowując zdrowy rozsądek.
Balustrady skośne schodowe:
- Wymogi identyczne jak dla balustrad poziomych, zazwyczaj 2 tralki na stopniu co przy typowych schodach o głębokości netto do 290mm daje nam 100% gwarancji bezpiecznego prześwitu.
Nowe produkty
Słupek 50x50 z uchwytami bocznymi 10x10 - mocowanie boczne
S2 50 DS/P10 MB
Słupek 60x60mm na nierdzewnej stopie z podporą - podwyższany
S1 ND3 +
Balustrada barierka ND2 - układ L 150-316+100-141cm 4 słupy
Z4LS ND2
Oprawa oświetleniowa LED Zamel Ledix Muna 14V
LEDIX_MUNA_14